poniedziałek, 12 października Pogoda Ciechocinek Życie Ciechocinka — informacje z miasta i okolic

1174 niezrealizowane skierowania w zaledwie pół roku. Wartość świadczeń – ponad 7,7 mln zł. A kiedy zaglądamy głębiej do danych Narodowego Funduszu Zdrowia, różnice pomiędzy poszczególnymi ciechocińskimi sanatoriami okazują się ogromne. W dwóch placówkach niezrealizowane zostało niemal co dziesiąte zakontraktowane skierowanie. W innych – mniej niż jedno na sto.

ŻycieCiechocinka.pl otrzymało te dane bezpośrednio z Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia w odpowiedzi na wniosek o udostępnienie informacji publicznej. NFZ przekazał nie tylko zbiorcze dane dla Ciechocinka za lata 2024–2026, lecz również osobny arkusz zawierający wyniki poszczególnych świadczeniodawców. Fundusz potwierdza, że w pierwszym półroczu 2026 roku w Ciechocinku zakontraktowano 27 011 skierowań, zrealizowano 25 837, a 1174 świadczenia pozostały niezrealizowane. Ich wartość wyniosła 7 743 245 zł.

Już zbiorczy wynik jest zastanawiający. W całym 2024 roku niezrealizowanych było 644 skierowań, w całym 2025 roku – 586. Tymczasem w pierwszych sześciu miesiącach 2026 roku liczba wzrosła do 1174. Jeszcze ciekawiej robi się jednak wtedy, gdy zamiast patrzeć na całe miasto, sprawdzimy dane dotyczące poszczególnych placówek. NFZ przekazał je redakcji w osobnym załączniku.

MAX i Promień blisko 10 procent. Na drugim końcu Zdrowie i Pod Tężniami.

Dane za pierwsze półrocze pokazują bardzo duże różnice. Na szczycie zestawienia znajduje się Sanatorium MAX, gdzie przy 1265 zakontraktowanych skierowaniach 126 pozostało niezrealizowanych. To 9,96 proc., a więc praktycznie co dziesiąte skierowanie. Niemal identyczny wynik ma Sanatorium Promień – 109 niezrealizowanych przy 1104 zakontraktowanych, czyli 9,87 proc.

Wysoki wskaźnik występuje również w Sanatorium Łączność – 8,47 proc., Perełce – 7,63 proc. oraz Chemiku – 7,21 proc. Tymczasem na drugim końcu tabeli mamy Sanatorium Zdrowie, gdzie niezrealizowanych było zaledwie siedem spośród 1079 zakontraktowanych skierowań, co daje 0,65 proc. W Klinice Uzdrowiskowej Pod Tężniami również było siedem takich przypadków, przy 879 skierowaniach – 0,80 proc.

MiejsceSanatorium / świadczeniodawcaKontraktNiezrealizowaneOdsetek
1Sanatorium MAX12651269,96%
2Sanatorium Promień11041099,87%
3Sanatorium Łączność980838,47%
4Sanatorium Perełka852657,63%
5Sanatorium Chemik777567,21%
6Sanatorium York1420956,69%
7Sanatorium Pałac Łazienki II1085676,18%
8Sanatorium Krystynka816344,17%
9Sanatorium Wrzos1340554,10%
10Sanatorium Julianówka1520614,01%
11Uzdrowisko Ciechocinek S.A. – wszystkie obiekty41811633,90%
12Sanatorium Gracja1434553,84%
13Sanatorium MSWiA Orion2004713,54%
14Sanatorium Eden599193,17%
15Sanatorium SANVIT1040282,69%
1622 Wojskowy Szpital Uzdrowiskowo-Rehabilitacyjny960181,88%
17Sanatorium ZNP1660251,51%
18Kolejowy Szpital Uzdrowiskowy2016301,49%
19Klinika Uzdrowiskowa Pod Tężniami87970,80%
20Sanatorium Zdrowie107970,65%

Źródło: załącznik do odpowiedzi Centrali NFZ na wniosek ŻycieCiechocinka.pl, dane za I półrocze 2026 r.

W przypadku Uzdrowiska Ciechocinek S.A. trzeba zrobić ważne zastrzeżenie. NFZ przekazał wynik dla całego świadczeniodawcy, a nie osobno dla każdego obiektu należącego do spółki. Dlatego 163 niezrealizowanych skierowań nie należy przypisywać jednemu konkretnemu sanatorium.

Różnica jest kilkunastokrotna. Skąd się bierze?

I właśnie tutaj zaczyna się właściwy problem. W MAX-ie niezrealizowane zostało 9,96 proc. skierowań, a w Zdrowiu 0,65 proc. Mówimy więc o ponad piętnastokrotnej różnicy w odsetku niezrealizowanych skierowań pomiędzy skrajnymi wynikami zestawienia. Nie oznacza to jednak automatycznie, że w jednej placówce pacjenci „nie chcą się leczyć”, a do drugiej przyjeżdżają chętniej. Tak daleko z dostępnych danych wyjść nie można. NFZ nie prowadzi statystyki pozwalającej odpowiedzieć, dlaczego konkretne skierowanie ostatecznie nie zostało wykorzystane. Co więcej, pojęcie „niezrealizowane” jest szersze od potocznego „niedojazdu”. Fundusz wyjaśnia, że obejmuje między innymi sytuacje, gdy pacjent nie przyjeżdża albo rezygnuje w ostatniej chwili i nie ma już możliwości skierowania na jego miejsce następnej osoby z listy. Dlatego również procenty w tabeli należy czytać jako odsetek niezrealizowanych skierowań, a nie jako procent pacjentów, którzy świadomie odmówili przyjazdu do konkretnego sanatorium.

Dlaczego kuracjusz rezygnuje? Tego NFZ już nie zapisuje.

Powodów może być wiele. Pacjent może zachorować tuż przed wyjazdem, trafić do szpitala, mieć problem rodzinny, nie być w stanie dotrzeć w wyznaczonym terminie albo zrezygnować z innych powodów. Możliwe są też sytuacje, w których po otrzymaniu informacji o przydzielonej placówce zaczyna sprawdzać ją w internecie i ostatecznie podejmuje decyzję, że z pobytu nie skorzysta.

Dzisiaj wystarczy kilka minut, aby przed wyjazdem przeczytać dziesiątki lub setki komentarzy dotyczących pokoju, jedzenia, zabiegów, czystości, personelu czy lokalizacji. Opinie o sanatorium mogą więc być jednym z czynników wpływających na decyzję pacjenta. Nie mamy jednak żadnych danych pozwalających stwierdzić, że to właśnie one odpowiadają za tegoroczny wzrost niezrealizowanych skierowań. NFZ przyznał nam wprost, że informacji o przyczynach rezygnacji i niedojazdów nie gromadzi. Osoby, które otrzymały skierowanie do Ciechocinka i przed przyjazdem chcą sprawdzić swoją placówkę, mogą zobaczyć ranking sanatoriów w Ciechocinku. Zebrane są tam informacje i opinie dotyczące ciechocińskich obiektów. Nie łączymy jednak pozycji w tym rankingu z danymi NFZ, bo dostępne informacje nie pozwalają wykazać takiej zależności.

7,7 mln zł nie można jeszcze nazwać stratą.

Wysoka liczba niezrealizowanych skierowań automatycznie prowadzi do pytania o pieniądze. W pierwszym półroczu wartość niezrealizowanych świadczeń wyniosła 7 743 245 zł. Dla porównania w całym 2025 roku było to 5 733 811 zł, a w 2024 roku 4 769 970 zł. Już po sześciu miesiącach 2026 roku wartość jest więc większa niż za którekolwiek z dwóch poprzednich pełnych lat. Nie oznacza to jednak, że ponad 7,7 mln zł definitywnie przepadło. NFZ zaznacza, że placówki mogą w kolejnych turnusach wystawiać dodatkowe skierowania na tzw. giełdę. Część niewykorzystanego wcześniej potencjału może więc zostać jeszcze zagospodarowana, a ostateczny poziom realizacji kontraktu będzie można ustalić dopiero po rozliczeniu ostatniego turnusu w roku. To istotne zastrzeżenie. Ale nie zmienia podstawowego pytania: dlaczego po sześciu miesiącach 2026 roku wskaźniki są tak dużo gorsze niż wcześniej i dlaczego pomiędzy poszczególnymi placówkami występują aż tak ogromne różnice?

Jedni mają niespełna 1 procent, inni prawie 10. To wymaga wyjaśnienia.

Sama tabela nie mówi, które sanatorium jest „lepsze”, a które „gorsze”. Nie jest też rankingiem jakości. Pokazuje jednak coś, czego wcześniej w publicznej dyskusji praktycznie nie było: skuteczność realizacji skierowań NFZ bardzo mocno różni się pomiędzy ciechocińskimi świadczeniodawcami. I właśnie to jest najciekawsze. Dlaczego w dwóch placówkach niezrealizowanych pozostaje niemal 10 proc. skierowań, podczas gdy w innych jest to mniej niż 1 proc.? Czy decyduje o tym profil pacjentów? Rodzaj leczenia? Sposób przydzielania skierowań? Terminy turnusów? Łatwość dojazdu? Kontakt placówki z przyszłym kuracjuszem? A może również to, co pacjent znajduje w internecie po wpisaniu nazwy swojego sanatorium?

Najnowsze artykuły

Dwaj policjanci przed wejściem do szkoły w Częstochowie — zdjęcie ilustracyjne 9 szkół zawiesiło zajęcia! Prawie 800 policjantów przy placówkach w regionie. Starsza kobieta korzysta ze smartfona w ogrodzie. 22 sprawy oszustw na szkodę seniorów. W 11 nie wykryto sprawcy. Kobieta siedzi przy biurku z dokumentami i laptopem. Osiem skarg na szkoły i placówki w Ciechocinku. Kuratorium podsumowało trzy lata nadzoru.

Igor Trzaska

Miłośnik nowych technologii i specjalista zajmujący się analizą danych oraz wykorzystywaniem informacji do opisywania współczesnych zjawisk. W swojej pracy szczególnie interesuje się cyfryzacją, internetem, sztuczną inteligencją, mediami oraz zmianami, jakie nowe technologie wprowadzają w codziennym życiu. Łączy dziennikarską ciekawość z analitycznym podejściem do danych, statystyk i źródeł. W Życiu Ciechocinka zajmuje się tematami lokalnymi, społecznymi i technologicznymi, szukając w nich konkretów, liczb oraz informacji istotnych dla mieszkańców Ciechocinka i regionu.

https://zycieciechocinka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

CZAS NA WSPÓLNE ŚWIĘTA

Boże Narodzenienad Jeziorakiem.

23–26 grudnia 2026

Świąteczny stół, bliskość natury i chwile, które należą tylko do Was.

  • 3 noclegi
  • Uroczysta
    Wigilia
  • Rodzinne
    warsztaty
Zobacz ofertę świąteczną